ნაშრომის გაუქმების ინიციატორები შეიძლება იყვნენ ავტორები, სარედაქციო კოლეგიის წევრები, რეცენზენტები, აკადემიური დაწესებულებები და ექსპერტები.
საკითხი ნაშრომის გაუქმების შესახებ განსახილველად გადაეცემა ჟურნალის სარედაქციო კოლეგიას.
გამოქვეყნების შემდგომ ნაშრომის გაუქმება შესაძლოა მხოლოდ ქვემოთ ჩამოთვლილ შემთხვევბში:
• დადგინდა პლაგიატი ან მონაცემთა გაყალბება.
• აღმოჩენილი იქნა მნიშვნელოვანი მეთოდოლოგიური ან ფაქტობრივი შეცდომები, რომლებიც გავლენას ახდენს კვლევის სანდოობაზე.
• გამოვლინდა ეთიკის სერიოზული დარღვევები (მაგ. ცილისწამება, ირღვევა სხვისი სამართლებრივი უფლება, ავტორთა შესახებ არასწორი ინფორმაციის გამოვლენა, კონფლიქტური ინტერესების გამოაშკარავება და ა.შ.).
• დადგინდა დუბლიკატი პუბლიკაცია (სტატიის არასწორი ან მრავალჯერადი გამოქვეყნება).
• დადგინდა გაყალბებულ მონაცემთა გამოყენება, ფიქტიური ავტორები ან კონტაქტი
• საკითხზე არსებობს სასამართლოს განკარგულება.
სარედაქციო კოლეგიის მიერ გაუქმების შემთხვევაში მიღებული გადაწყვეტილება დაუყოვნებლივ ეგზავნება სტატიის ავტორს, სადაც დეტალურად იქნება ახსნილი მიღებული გადაწყვეტილების მიზეზი.
გაუქმებული სტატია დარჩება ბაზაში, შეუნარჩუნდება DOI, მაგრამ სათაურში და შიგთავსში მკაფიოდ მიეთითება, რომ იგი გაუქმებულია, სადაც აღწერილი იქნება მისი გაუქმების მიზეზი (PDF ვერსიის ჩათვლით).
გაუქმების შესახებ ინფორმაცია გამოქვეყნდება ჟურნალის ოფიციალურ ვებგვერდზე, საჭიროების შემთხვევაში, Crossmark-ზე და სხვა შესაბამის პლატფორმებზე.
სარედაქციო კოლეგია იმსჯელებს აგრეთვე ავტორის პასუხისმგებლობაზე და მიიღებს შესაბამის ზომებს ჟურნალის ეთიკის კოდექსის საფუძველზე.